احتمال مرحله ای شدن پرداخت عوارض صنعت بیمه قوت گرفت

01-12-2019 11:52:03
آیین- مرکز پژوهشهای مجلس با تاکید بر عدم شفافیت نحوه هزینه کرد عوارض پرداختی صنعت بیمه، پیشنهاد جدیدی در راستای بهبود کارایی و اثربخشی این عوارض در لایحه بودجه ۹۸ ارائه کرد.

 

به گزارش سایت تحلیلی-خبری آیین و به نقل از  رصد اقتصاد، در این گزارش تحلیلی به بررسی تبصره «۱۰» بند «الف» لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور به این مطلب اشاره شده که عوارض پرداختی در جهت تسهیل کارکردها و اهداف بیمه است اما صرفاً تبدیل به درآمدی برای نهادهایی از جمله راهداری، نیروی انتظامی و اورژانس شده و تخصیص منابع به صورت هدفمند صورت نمی گیرد. علاوه بر این، متاسفانه نقص عضو و مصدومیت در سال جاری افزایش یافته و نحوه هزینه کرد این منابع نیز مشخص نیست.

بنابراین، پیشنهاد مرکز پژوهشهای مجلس این است که پرداخت این منابع که در لایحه بودجه ۹۸ بالغ بر ۳ هزار میلیارد ریال است، به صورت مرحله ای و ۳ ماه یکبار و در صورت تایید بیمه مرکزی و شفافیت نحوه مصرف منابع، انجام شود.

در واقع، بر اساس این پیشنهاد؛ عبارت “به صورت ۳ ماه یکبار و در صورت تایید بیمه مرکزی مبنی بر مصرف وجوه ۳ ماهه گذشته در جهت کاهش تصادفات و مرگ و میر” باید به بند الف تبصره ۱۰ اضافه گردد.

برای مشاهده متن کامل گزارش مرکز پژوهشهای مجلس،اینجا کلیک کنید.

به نظر می رسد، ورود مجلس به این موضوع و تایید حرف دل چند ساله صنعت بیمه مبنی بر عدم کارایی پرداخت این عوارض، گام مثبتی برای پاسخگو شدن نهادهای ذی ربط است و گرچه ممکن است این پیشنهاد در لایحه گنجانده نشود اما کمترین تاثیر آن می تواند رساندن صدای بیمه گران به دولتمردان و متولیان برنامه و بودجه کشور باشد./

دسته بندی:
عکس روز

نظرات

ارسال نظر

ایمیل شما در فیلد زیر نزد ما محفوظ خواهد ماند.