با ابلاغ رییس شورای عالی بیمه آیین نامه تنظیم امور ارزیابی خسارت بیمه تکمیل شد

04-18-2020 08:35:18
آیین- افرادی که به تشخیص بیمه مرکزی حداقل پنج سال سابقه ارزیابی و کارشناسی تخصصی را در زمینه تخصصی مورد تقاضای خود دارا باشند از آزمون کتبی معاف می شوند.

به گزارش سایت تحلیلی- خبری آیین و به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی، در اجرای ماده ۱۷ قانون تاسیس بیمه مرکزی و بیمه گری، آیین نامه "تنظیم امور ارزیابی خسارت" موصوف به آیین نامه شماره ۸۵ با اصلاحاتی روبرو شد.
بر اساس همین گزارش ماده هشت این آیین نامه به طور کامل حذف شده و در ضمن از این پس موسسات بیمه ای می توانند در صورت کمبود ارزیابی خسارت از خدمات سایر اشخاص ذی صلاح استفاده کنند.
گفتنی است تشخیص صلاحیت افراد برای رسیدگی به پرونده های خسارت باید با پیشنهاد مدیرعامل و تایید هیات مدیره موسسات همراه باشد و موسسه بیمه موظف است مشخصات این افراد را در سامانه سنهاب ثبت نماید.
مشروح این آیین نامه مکمل در بخش مصوبات شورای عالی بیمه در زیر مشاهده کنید.
--------------------------------------------------------------------

آيين‌نامه شماره ۸۵/۱؛ مکمل آیین‌نامه تنظیم امور ارزیابی خسارت


شوراي‌عالي بيمه در جلسه مورخ ۱۳۹۸/۰۶/۱۳، در اجراي ماده ۱۷ قانون تأسيس بيمه مركزي ايران و بيمه‌گري، "آیین‌نامه تنظیم امور ارزیابی خسارت" (آيين‌نامه شماره ۸۵) را به شرح زیر اصلاح و به عنوان مکمل آیین نامه مذکور تصویب نمود:

۱- تبصره ۱ ماده ۳ به شرح زیر اصلاح و تبصره جدیدی به عنوان تبصره ۴ ذیل ماده مذکور اضافه شد:

"تبصره ۱- افرادي كه به تشخيص بيمه مركزي حداقل ۵ سال سابقه ارزيابي و كارشناسي خسارت در زمينه تخصصي مورد تقاضا داشته باشند، از آزمون كتبي موضوع بند ۹ این ماده معاف هستند."

"تبصره ۴- کارشناسان رسمی دادگستری و کارشناسان رسمی قوه قضائیه با ارایه پروانه کارشناسی معتبر می توانند تقاضای دریافت پروانه ارزیابی خسارت بیمه ای در یک زمینه تخصصی بیمه ای متناسب با پروانه کارشناسی خود نمایند. این اشخاص از آزمون كتبي و مصاحبه تخصصي بيمه مركزي موضوع بند ۹ این ماده معاف و موظف به گذراندن دوره آموزشی موضوع بند ۱۰ این ماده هستند. سایر شرایط این ماده برای آنان احراز شده تلقی می شود."

۲- ماده ۸ آیین نامه حذف و شماره مواد بعدی اصلاح شد.

۳- عنوان تبصره ماده ۱۵ به تبصره ۱ اصلاح و تبصره جدیدی به عنوان تبصره ۲ به این ماده اضافه شد:

"تبصره ۲- در آن دسته از زمینه‌های تخصصی بیمه ای که تاکنون پروانه ارزیابی خسارت صادر نشده است و یا تعداد ارزیابان خسارت دارای پروانه کافی نیست، موسسه بیمه می‌تواند در رسیدگی به پرونده های خسارت از خدمات سایر اشخاص ذی صلاح استفاده کند. این اشخاص به پیشنهاد مدیرعامل و تایید هیئت مدیره موسسه بیمه انتخاب می‌شوند و موسسه بیمه موظف است مشخصات آنها را در سامانه سنهاب ثبت نماید. فهرست زمینه‌های تخصصی بیمه ای که از تعداد ارزیابان خسارت کافی برخوردار است، سالیانه توسط بیمه مرکزی منتشر خواهد شد."

دسته بندی:
عکس روز

نظرات

ارسال نظر

ایمیل شما در فیلد زیر نزد ما محفوظ خواهد ماند.